50P3.0-JMCS-G-TF(N)
Manufacturer No:
50P3.0-JMCS-G-TF(N)
Manufacture:
JST Sales America Inc.
Package:
Datasheet:
50P3.0-JMCS-G-TF(N)
Description:
CONN PLUG 50POS SMD GOLD
Product Attribute
Mounting Type
Surface Mount
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Height Above Board
Number of Positions
50
Mated Stacking Heights
3mm
Pitch
0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness
Series
JMC
Features
Packaging
Digi-Reel®
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Company Profile
50P3.0-JMCS-G-TF(N) Relevant information
50P3.0-JMCS-G-TF(N)
50P3.0-JMCS-G-TF(N)
CONN PLUG 50POS SMD GOLD