29FMN-SMT-A-TF
Manufacturer No:
29FMN-SMT-A-TF
Manufacture:
JST Sales America Inc.
Package:
Datasheet:
29FMN-SMT-A-TF
Description:
CONN FFC TOP 29POS 1.00MM R/A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Material
Phosphor Bronze
Part Status
Obsolete
Actuator Material
Termination
Solder
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Housing Color
Black
Height Above Board
0.118" (3.00mm)
Mating Cycles
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions
29
Actuator Color
Current Rating (Amps)
0.5A
Cable End Type
Straight
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Contact Finish
Tin
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Pitch
0.039" (1.00mm)
Flat Flex Type
FFC
Contact Finish Thickness
Series
FMN
Voltage Rating
50V