18FMN-BMTTR-A-TB
Manufacturer No:
18FMN-BMTTR-A-TB
Manufacture:
JST Sales America Inc.
Package:
Datasheet:
18FMN-BMTTR-A-TB
Description:
CONN FFC VERT 18POS 1.00MM SMD
Product Attribute
Termination
Solder
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Housing Color
Black
Height Above Board
0.201" (5.10mm)
Mating Cycles
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Mounting Type
Surface Mount
Number of Positions
18
Actuator Color
Current Rating (Amps)
0.5A
Cable End Type
Straight
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Contact Finish
Tin
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Pitch
0.039" (1.00mm)
Flat Flex Type
FFC
Contact Finish Thickness
Series
FMN
Voltage Rating
50V