IXYX100N120C3
Manufacturer No:
IXYX100N120C3
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXYX100N120C3
Description:
IGBT 1200V 188A 1150W PLUS247
Product Attribute
Gate Charge
270nC
Current - Collector Pulsed (Icm)
490A
1200V
Power - Max
1150W
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-247-3
Test Condition
600V, 100A, 1Ohm, 15V
Switching Energy
6.5mJ (on), 2.9mJ (off)
Td (on/off) @ 25°C
32ns/123ns
Series
GenX3™, XPT™
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
IGBT Type
Supplier Device Package
PLUS247™-3
Packaging
Tube
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.5V @ 15V, 100A
Input Type
Standard
Current - Collector (Ic) (Max)
188A