IXXK160N65C4
Manufacturer No:
IXXK160N65C4
Manufacture:
IXYS
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
IXXK160N65C4
Description:
IGBT 650V 290A 940W TO264
Product Attribute
Test Condition
400V, 80A, 1Ohm, 15V
Base Part Number
160N65
Switching Energy
3.5mJ (on), 1.3mJ (off)
Series
GenX4™, XPT™
Td (on/off) @ 25°C
52ns/197ns
IGBT Type
PT
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Packaging
Tube
Supplier Device Package
TO-264 (IXXK)
Input Type
Standard
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 160A
Gate Charge
422nC
Current - Collector (Ic) (Max)
290A
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Current - Collector Pulsed (Icm)
800A
Power - Max
940W
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650V