IXXH80N65B4
Manufacturer No:
IXXH80N65B4
Manufacture:
IXYS
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXXH80N65B4
Description:
IGBT 650V 160A 625W TO247AD
In Stock
429 pcs On sales
Part Status
Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650V
Power - Max
625W
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-247-3
Test Condition
400V, 80A, 3Ohm, 15V
Switching Energy
3.77mJ (on), 1.2mJ (off)
Td (on/off) @ 25°C
38ns/120ns
Series
GenX4™, XPT™
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
IGBT Type
PT
Supplier Device Package
TO-247 (IXXH)
Packaging
Tube
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 80A
Input Type
Standard
Current - Collector (Ic) (Max)
160A
Gate Charge
120nC
Current - Collector Pulsed (Icm)
430A