IXXH30N60B3
Manufacturer No:
IXXH30N60B3
Manufacture:
IXYS
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXXH30N60B3
Description:
IGBT 600V TO247
Product Attribute
Switching Energy
550µJ (on), 500µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C
23ns/97ns
Series
GenX3™, XPT™
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
IGBT Type
PT
Supplier Device Package
TO-247AD
Packaging
Tube
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.85V @ 15V, 24A
Input Type
Standard
Current - Collector (Ic) (Max)
60A
Gate Charge
39nC
Current - Collector Pulsed (Icm)
115A
Part Status
Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600V
Power - Max
270W
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-247-3
Test Condition
400V, 24A, 10Ohm, 15V