IXTY02N50D
Manufacturer No:
IXTY02N50D
Manufacture:
IXYS
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
IXTY02N50D
Description:
MOSFET N-CH 500V 0.2A DPAK
Product Attribute
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
200mA (Tc)
FET Feature
Depletion Mode
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
30Ohm @ 50mA, 0V
Series
Power Dissipation (Max)
1.1W (Ta), 25W (Tc)
FET Type
N-Channel
Supplier Device Package
TO-252, (D-Pak)
Packaging
Tube
Drain to Source Voltage (Vdss)
500V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
120pF @ 25V