IXGT15N120C
Manufacturer No:
IXGT15N120C
Manufacture:
IXYS
Package:
TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
IXGT15N120C
Description:
IGBT 1200V 30A 150W TO268
Product Attribute
Power - Max
150W
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200V
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Test Condition
960V, 15A, 10Ohm, 15V
Base Part Number
IXG*15N120
Switching Energy
1.05mJ (off)
Series
Lightspeed™
Td (on/off) @ 25°C
25ns/150ns
IGBT Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Tube
Supplier Device Package
TO-268
Input Type
Standard
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.8V @ 15V, 15A
Gate Charge
69nC
Current - Collector (Ic) (Max)
30A
Part Status
Obsolete
Current - Collector Pulsed (Icm)
60A