IXGK28N140B3H1
Manufacturer No:
IXGK28N140B3H1
Manufacture:
IXYS
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
IXGK28N140B3H1
Description:
IGBT 1400V 60A 300W TO264
Part Status
Obsolete
Current - Collector Pulsed (Icm)
150A
Power - Max
300W
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1400V
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-264-3, TO-264AA
Test Condition
960V, 28A, 5Ohm, 15V
Switching Energy
3.6mJ (on), 3.9mJ (off)
Td (on/off) @ 25°C
16ns/190ns
Series
GenX3™
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
IGBT Type
PT
Supplier Device Package
TO-264 (IXGK)
Packaging
Tube
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.6V @ 15V, 28A
Input Type
Standard
Reverse Recovery Time (trr)
350ns
Gate Charge
88nC
Current - Collector (Ic) (Max)
60A