IXFQ20N50P3
Manufacturer No:
IXFQ20N50P3
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
IXFQ20N50P3
Description:
MOSFET N-CH 500V 20A TO-3P
In Stock
35 pcs On sales
Product Attribute
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 1.5mA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
300mOhm @ 10A, 10V
Series
HiPerFET™, Polar3™
Power Dissipation (Max)
380W (Tc)
Supplier Device Package
TO-3P
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
36nC @ 10V
Vgs (Max)
±30V
Drain to Source Voltage (Vdss)
500V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1800pF @ 25V
FET Feature
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
20A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V