IXFB100N50P
Manufacturer No:
IXFB100N50P
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
IXFB100N50P
Description:
MOSFET N-CH 500V 100A PLUS264
Product Attribute
Package / Case
TO-264-3, TO-264AA
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 8mA
Operating Temperature
Rds On (Max) @ Id, Vgs
49mOhm @ 50A, 10V
Series
HiPerFET™, PolarHT™
Power Dissipation (Max)
1890W (Tc)
Supplier Device Package
PLUS264™
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
240nC @ 10V
Vgs (Max)
±30V
Drain to Source Voltage (Vdss)
500V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
20000pF @ 25V
FET Feature
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V