IXBT42N170
Manufacturer No:
IXBT42N170
Manufacture:
IXYS
Package:
TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
IXBT42N170
Description:
IGBT 1700V 80A 360W TO268
In Stock
373 pcs On sales
Packaging
Tube
Supplier Device Package
TO-268
Input Type
Standard
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.8V @ 15V, 42A
Gate Charge
188nC
Reverse Recovery Time (trr)
1.32µs
Part Status
Active
Current - Collector (Ic) (Max)
80A
Power - Max
360W
Current - Collector Pulsed (Icm)
300A
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1700V
Package / Case
Test Condition
Base Part Number
IXB*42N170
Switching Energy
Series
BIMOSFET™
Td (on/off) @ 25°C
IGBT Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)