IXBT12N300HV
Manufacturer No:
IXBT12N300HV
Manufacture:
IXYS
Package:
TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
IXBT12N300HV
Description:
IGBT 3000V 30A 160W TO268
Series
BIMOSFET™
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
IGBT Type
Supplier Device Package
TO-268
Packaging
Tube
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.2V @ 15V, 12A
Input Type
Standard
Reverse Recovery Time (trr)
1.4µs
Gate Charge
62nC
Current - Collector (Ic) (Max)
30A
Part Status
Active
Current - Collector Pulsed (Icm)
100A
Power - Max
160W
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
3000V
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Test Condition
1250V, 12A, 10Ohm, 15V
Switching Energy
Td (on/off) @ 25°C