IXBL60N360
Manufacturer No:
IXBL60N360
Manufacture:
IXYS
Package:
ISOPLUSi5-Pak™
Datasheet:
IXBL60N360
Description:
IGBT 3600V 92A ISOPLUS I5PAK
In Stock
53 pcs On sales
Product Attribute
Input Type
Standard
Reverse Recovery Time (trr)
1.95µs
Gate Charge
450nC
Current - Collector (Ic) (Max)
92A
Part Status
Active
Current - Collector Pulsed (Icm)
720A
Power - Max
417W
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
3600V
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
ISOPLUSi5-Pak™
Test Condition
960V, 60A, 4.7Ohm, 15V
Switching Energy
Td (on/off) @ 25°C
50ns/340ns
Series
BIMOSFET™
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
IGBT Type
Supplier Device Package
Packaging
Tube
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.4V @ 15V, 60A
Company Profile
IXBL60N360 Relevant information
IXBL20N300C
IXBL20N300C
IGBT 3000V
IXBL60N360
IXBL60N360
IGBT 3600V 92A ISOPLUS I5PAK
IXBL64N250
IXBL64N250
IGBT 2500V 116A 500W ISOPLUSI5