IXBH16N170A
Manufacturer No:
IXBH16N170A
Manufacture:
IXYS
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXBH16N170A
Description:
IGBT 1700V 16A 150W TO247AD
In Stock
118 pcs On sales
Product Attribute
Power - Max
150W
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1700V
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-247-3
Test Condition
1360V, 10A, 10Ohm, 15V
Switching Energy
1.2mJ (off)
Td (on/off) @ 25°C
15ns/160ns
Series
BIMOSFET™
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
IGBT Type
Supplier Device Package
TO-247AD (IXBH)
Packaging
Bulk
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
6V @ 15V, 10A
Input Type
Standard
Reverse Recovery Time (trr)
360ns
Gate Charge
65nC
Current - Collector (Ic) (Max)
16A
Part Status
Active
Current - Collector Pulsed (Icm)
40A