FDM100-0045SP
Manufacturer No:
FDM100-0045SP
Manufacture:
IXYS
Package:
i4-Pac™-5
Datasheet:
FDM100-0045SP
Description:
MOSFET N-CH 55V 100A I4-PAC-5
Product Attribute
Package / Case
i4-Pac™-5
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.2mOhm @ 80A, 10V
Series
Power Dissipation (Max)
FET Type
N-Channel
Supplier Device Package
ISOPLUS i4-PAC™
Packaging
Tube
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
100nC @ 10V
Vgs (Max)
±20V
Drain to Source Voltage (Vdss)
55V
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
100A (Tc)
FET Feature
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Company Profile
FDM100-0045SP Relevant information
FDM100-0045SP
FDM100-0045SP
MOSFET N-CH 55V 100A I4-PAC-5
FDM15-06KC5
FDM15-06KC5
MOSFET N-CH 600V 15A I4-PAC-5