XC161CS32F40FBBAKXUMA1
Manufacturer No:
XC161CS32F40FBBAKXUMA1
Manufacture:
Infineon Technologies
Package:
144-LQFP
Datasheet:
XC161CS32F40FBBAKXUMA1
Description:
16 BIT FLASH
Product Attribute
EEPROM Size
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Part Status
Not For New Designs
Supplier Device Package
PG-TQFP-144-7
Peripherals
PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.35V ~ 2.7V
Connectivity
CANbus, EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
99
Core Processor
C166SV2
Speed
40MHz