SGP30N60XKSA1
Manufacturer No:
SGP30N60XKSA1
Manufacture:
Infineon Technologies
Package:
TO-220-3
Datasheet:
SGP30N60XKSA1
Description:
IGBT 600V 41A 250W TO263
Product Attribute
Test Condition
400V, 30A, 11Ohm, 15V
Switching Energy
1.29mJ
Td (on/off) @ 25°C
44ns/291ns
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
IGBT Type
NPT
Supplier Device Package
TO-220AB
Packaging
Tube
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.4V @ 15V, 30A
Input Type
Standard
Current - Collector (Ic) (Max)
41A
Gate Charge
140nC
Current - Collector Pulsed (Icm)
112A
Part Status
Obsolete
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600V
Power - Max
250W
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Company Profile
SGP30N60XKSA1 Relevant information
SGP30-2.5K
SGP30-2.5K
AIR QUALITY GAS SENSOR FOR VOC'S
SGP30N60HSXKSA1
SGP30N60HSXKSA1
IGBT 600V 41A 250W TO220-3
SGP30N60XKSA1
SGP30N60XKSA1
IGBT 600V 41A 250W TO263