222MPW630K
Manufacturer No:
222MPW630K
Manufacture:
Illinois Capacitor
Package:
Axial
Datasheet:
222MPW630K
Description:
CAP FILM 2200PF 10% 630VDC AXIAL
In Stock
684 pcs On sales
Packaging
Bulk
Voltage Rating - DC
630V
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
Capacitance
2200pF
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Part Status
Active
ESR (Equivalent Series Resistance)
80.381 Ohms
Termination
PC Pins
Applications
DC Link, DC Filtering
Lead Spacing
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Axial
Series
MPW
Size / Dimension
0.256" Dia x 0.571" L (6.50mm x 14.50mm)
Ratings
Dielectric Material
Polypropylene (PP), Metallized
Features
Low ESR
Voltage Rating - AC
250V