D381N10K
Manufacturer No:
D381N10K
Manufacture:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Package:
Datasheet:
D381N10K
Description:
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR
In Stock
32 pcs On sales
Product Attribute
Rotation
300°
Number of Gangs
2
Packaging
Bulk
Number of Turns
1
Tolerance
±10%
Actuator Diameter
0.125" (3.18mm)
Part Status
Obsolete
Resistance (Ohms)
10k
Size - Body
Round - 0.625" Dia x 0.766" H (15.88mm x 19.45mm)
Termination Style
Solder Lug
Actuator Type
Slotted
Resistive Material
Conductive Plastic
Mounting Type
Panel Mount
Temperature Coefficient
Power (Watts)
1W
Bushing Thread
1/4-32
Actuator Length
0.750" (19.05mm)
Taper
Linear
Adjustment Type
User Defined
Series
381
Built in Switch
None
Company Profile
D381N10K Relevant information
D381N10K
D381N10K
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR
D381N5K
D381N5K
POT 5K OHM 1W PLASTIC LINEAR