DF37B-10DS-0.4V(53)
Manufacturer No:
DF37B-10DS-0.4V(53)
Manufacture:
Hirose Electric Co Ltd
Package:
Datasheet:
DF37B-10DS-0.4V(53)
Description:
CONN RCPT 10POS SMD GOLD
Product Attribute
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Height Above Board
0.038" (0.97mm)
Number of Positions
10
Mated Stacking Heights
0.98mm
Pitch
0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Series
DF37
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Company Profile
DF37B-10DS-0.4V(53) Relevant information
DF37B-10DP-0.4V(51)
DF37B-10DP-0.4V(51)
CONN HDR 10POS SMD GOLD
DF37B-10DP-0.4V(53)
DF37B-10DP-0.4V(53)
CONN HDR 10POS SMD GOLD
DF37B-10DP-0.4V(74)
DF37B-10DP-0.4V(74)
CONN HDR 10POS SMD GOLD
DF37B-10DP-0.4V(75)
DF37B-10DP-0.4V(75)
CONN HDR 10POS SMD GOLD
DF37B-10DS-0.4V(51)
DF37B-10DS-0.4V(51)
CONN RCPT 10POS SMD GOLD
DF37B-10DS-0.4V(53)
DF37B-10DS-0.4V(53)
CONN RCPT 10POS SMD GOLD