DF12-20DS-0.5V(86)
Manufacturer No:
DF12-20DS-0.5V(86)
Manufacture:
Hirose Electric Co Ltd
Package:
Datasheet:
DF12-20DS-0.5V(86)
Description:
CONN RCPT 20POS SMD GOLD
Packaging
Digi-Reel®
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Height Above Board
0.106" (2.70mm)
Number of Positions
20
Mated Stacking Heights
3.5mm, 4mm, 5mm
Pitch
0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Series
DF12
Features
Board Guide, Solder Retention
Company Profile
DF12-20DS-0.5V(86) Relevant information
DF12-20DS-0.5V(80)
DF12-20DS-0.5V(80)
CONN RCPT 20POS SMD GOLD
DF12-20DS-0.5V(86)
DF12-20DS-0.5V(86)
CONN RCPT 20POS SMD GOLD
DF12-30DS-0.5V(48)
DF12-30DS-0.5V(48)
CONN RCPT 30POS SMD GOLD
DF12-30DS-0.5V(80)
DF12-30DS-0.5V(80)
CONN RCPT 30POS SMD GOLD
DF12-30DS-0.5V(81)
DF12-30DS-0.5V(81)
CONN RCPT 30POS SMD GOLD
DF12-30DS-0.5V(86)
DF12-30DS-0.5V(86)
CONN RCPT 30POS SMD GOLD