38FSP8B5M2QT
Manufacturer No:
38FSP8B5M2QT
Manufacture:
Grayhill, Inc.
Package:
Datasheet:
38FSP8B5M2QT
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V
Product Attribute
Electrical Life
30,000 Cycles
Illumination Voltage (Nominal)
Mechanical Life
Switch Function
On-Mom
Termination Style
PC Pin
Type
Standard
Ingress Protection
Series
38F
Voltage Rating - AC
125V
Circuit
SPDT
Voltage Rating - DC
28V
Features
Epoxy Sealed Terminals
Color - Actuator/Cap
Black
Packaging
Bulk
Current Rating (Amps)
1A (AC/DC)
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C