KSL-3R3703E-R
Manufacturer No:
KSL-3R3703E-R
Manufacture:
Eaton-Electronics Division
Package:
Coin, Wide Terminals - Opposite Sides
Datasheet:
KSL-3R3703E-R
Description:
CAP 70MF -20% +80% 3.3V SMD
Part Status
Obsolete
Termination
SMD (SMT) Tabs
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Voltage - Rated
3.3V
Lifetime @ Temp.
500 Hrs @ 60°C
Size / Dimension
0.189" Dia (4.80mm)
Series
PowerStor KSL
Height - Seated (Max)
0.063" (1.60mm)
Packaging
Digi-Reel®
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Tolerance
-20%, +80%
ESR (Equivalent Series Resistance)
100Ohm @ 1kHz
Capacitance
70mF
Company Profile
KSL-3R3703E-R Relevant information
KSL-3R3703E-R
KSL-3R3703E-R
CAP 70MF -20% +80% 3.3V SMD
KSL-3R3703S-R
KSL-3R3703S-R
CAP 70MF -20% +80% 3.3V SMD