PB300STQ
Manufacturer No:
PB300STQ
Manufacture:
E-Switch
Package:
Datasheet:
PB300STQ
Description:
SWITCH PUSH SPST-NO 0.3A 28V
In Stock
495 pcs On sales
Product Attribute
Mechanical Life
Switch Function
Off-Mom
Termination Style
PC Pin
Type
Standard
Ingress Protection
Series
PB300
Voltage Rating - DC
28V
Circuit
SPST-NO
Color - Actuator/Cap
Black
Features
Current Rating (Amps)
300mA (DC)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 95°C