LSU11-120001A9
Manufacturer No:
LSU11-120001A9
Manufacture:
E-Switch
Package:
Datasheet:
LSU11-120001A9
Description:
SWITCH SLIDE SPDT 11A 125V
Product Attribute
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Actuator Length
9.00mm
Electrical Life
10,000 Cycles
Series
LSU, LAMB
Mechanical Life
100,000 Cycles
Circuit
SPDT
Operating Force
Features
Switch Function
On-On
Packaging
Bulk
Contact Material
Silver (Ag)
Part Status
Active
Actuator Material
Polyphenylene Oxide (PPO)
Actuator Type
Standard
Termination Style
PC Pin
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating - AC
125V
Switch Travel
4.00mm
Current Rating (Amps)
11A (AC)
Contact Finish
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Company Profile
LSU11-120001A9 Relevant information
LSU11-120001A9
LSU11-120001A9
SWITCH SLIDE SPDT 11A 125V