73E4R051F
Manufacturer No:
73E4R051F
Manufacture:
CTS Resistor Products
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
73E4R051F
Description:
RES 0.051 OHM 1% 1/2W 1206
Product Attribute
Tolerance
±1%
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
51 mOhms
Composition
Thick Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Series
73Ex
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C