CFB600-24S12P
Manufacturer No:
CFB600-24S12P
Datasheet:
CFB600-24S12P
Description:
ISOLATED DC/DC CONVERTERS 66-75W
Product Attribute
Current - Output (Max)
50A
Control Features
Enable, Active High
Supplier Device Package
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
12V
Series
CFB600 (600W)
Voltage - Output 2
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Voltage - Output 3
Efficiency
88%
Voltage - Output 4
Voltage - Isolation
1.5kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Voltage - Input (Max)
36V
Power (Watts)
600W
Voltage - Input (Min)
18V
Company Profile
CFB600-24S12P Relevant information
CFB600-24S12
CFB600-24S12
ISOLATED DC/DC CONVERTERS 600W 1