TCP3500-1024G
Manufacturer No:
TCP3500-1024G
Manufacture:
Bel Power Solutions
Package:
Datasheet:
TCP3500-1024G
Description:
POWER SUPPLY;TCP3500-1024G;AC-DC
Product Attribute
Voltage - Input
180 ~ 528 VAC (3PH)
Size / Dimension
15.77" L x 4.06" W x 3.33" H (400.6mm x 103.0mm x 84.6mm)
Number of Outputs
1
Type
Front End
Voltage - Output 1
24V
Series
TCP3500 (3500W)
Voltage - Output 2
Features
Adjustable Output, Baseplate, IP20, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Voltage - Output 3
Approvals
Voltage - Output 4
Efficiency
94%
Voltage - Isolation
3kV
Part Status
Active
Minimum Load Required
Applications
ITE (Commercial)
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Mounting Type
Rack Mount
Current - Output (Max)
145A
Power (Watts)
3480W