SBLP65-1015G
Manufacturer No:
SBLP65-1015G
Manufacture:
Bel Power Solutions
Package:
Datasheet:
SBLP65-1015G
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 60W
Product Attribute
Type
Open Frame
Voltage - Output 1
15V
Series
SBLP65 (65W)
Voltage - Output 2
Features
Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Voltage - Output 3
Approvals
CB, CE
Voltage - Output 4
Efficiency
85%
Voltage - Isolation
4.242kV
Part Status
Obsolete
Minimum Load Required
Yes
Applications
ITE (Commercial)
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Output (Max)
5A
Power (Watts)
60W (65W Forced Air)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.30" H (101.6mm x 50.8mm x 33.0mm)