QM48S14120-NS00
Manufacturer No:
QM48S14120-NS00
Manufacture:
Bel Power Solutions
Package:
8-SMD Module, 1/4 Brick
Datasheet:
QM48S14120-NS00
Description:
DC DC CONVERTER 12V 168W
Product Attribute
Type
Intermediate Bus Converter
Number of Outputs
1
Series
QM
Voltage - Output 1
12V
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Voltage - Output 2
Packaging
Bulk
Voltage - Output 3
Efficiency
92%
Voltage - Isolation
2kV
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Max)
75V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
36V
Power (Watts)
168W
Current - Output (Max)
14A
Package / Case
8-SMD Module, 1/4 Brick
Control Features
Enable, Active Low
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.28" H (57.9mm x 36.8mm x 7.1mm)
Company Profile
QM48S14120-NS00 Relevant information
QM48S14120-NS00
QM48S14120-NS00
DC DC CONVERTER 12V 168W