PET1300-12-054RA
Manufacturer No:
PET1300-12-054RA
Manufacture:
Bel Power Solutions
Package:
Datasheet:
PET1300-12-054RA
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 1300W
Product Attribute
Approvals
CE
Voltage - Output 4
Efficiency
94%
Voltage - Isolation
4.242kV
Part Status
Active
Minimum Load Required
Applications
ITE (Commercial)
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Mounting Type
Rack Mount
Current - Output (Max)
108A
Power (Watts)
1300W
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
12.66" L x 2.15" W x 1.57" H (321.5mm x 54.5mm x 40.0mm)
Number of Outputs
1
Type
Front End
Voltage - Output 1
12V
Series
PET1300 (1300W)