THJC226K016RJN
Manufacturer No:
THJC226K016RJN
Manufacture:
AVX Corporation
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
THJC226K016RJN
Description:
CAP TANT 22UF 10% 16V 2312
Product Attribute
Voltage - Rated
16V
Type
Molded
Lifetime @ Temp.
Series
THJ
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Features
General Purpose
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Packaging
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
C
Capacitance
22µF
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.6Ohm