F971A106KAA
Manufacturer No:
F971A106KAA
Manufacture:
AVX Corporation
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
F971A106KAA
Description:
CAP TANT 10UF 10% 10V 1206
Packaging
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
A
Capacitance
10µF
ESR (Equivalent Series Resistance)
3Ohm
Part Status
Active
Failure Rate
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Type
Molded
Voltage - Rated
10V
Series
F97
Lifetime @ Temp.
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Features
Automotive, High Reliability
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Company Profile
F971A106KAA Relevant information
F971A106KAA
F971A106KAA
CAP TANT 10UF 10% 10V 1206