AQ141M102GAJME\500
Manufacturer No:
AQ141M102GAJME\500
Manufacture:
AVX Corporation
Package:
1111 (2828 Metric)
Datasheet:
AQ141M102GAJME\500
Description:
CAP CER 1000PF 100V 1111
Product Attribute
Package / Case
1111 (2828 Metric)
Series
AQ
Thickness (Max)
0.102" (2.59mm)
Ratings
Voltage - Rated
100V
Features
High Q, Low Loss
Size / Dimension
0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
Tolerance
±2%
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lead Style
Temperature Coefficient
M
Capacitance
1000pF