AEO40K48N-S
Manufacturer No:
AEO40K48N-S
Manufacture:
Artesyn Embedded Technologies
Package:
8-SMD Module, 1/8 Brick
Datasheet:
AEO40K48N-S
Description:
DC DC CONVERTER 1.2V 120W
Product Attribute
Number of Outputs
1
Type
Isolated Module
Voltage - Output 1
1.2V
Series
AEO40 (100W)
Voltage - Output 2
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Voltage - Output 3
Packaging
Bulk
Voltage - Isolation
1.5kV
Efficiency
85%
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Part Status
Obsolete
Voltage - Input (Max)
75V
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Min)
36V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Output (Max)
40A
Power (Watts)
120W
Package / Case
8-SMD Module, 1/8 Brick
Size / Dimension
2.30" L x 0.90" W x 0.31" H (58.4mm x 22.9mm x 7.9mm)