60-9513-10H
Manufacturer No:
60-9513-10H
Manufacture:
Aries Electronics
Package:
Datasheet:
60-9513-10H
Description:
CONN IC DIP SOCKET 60POS GOLD
Product Attribute
Features
Closed Frame
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Contact Material - Post
Brass
Part Status
Active
Termination Post Length
0.125" (3.18mm)
Termination
Solder
Contact Material - Mating
Beryllium Copper
Pitch - Post
0.100" (2.54mm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Mounting Type
Through Hole
Contact Finish Thickness - Post
200.0µin (5.08µm)
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Contact Resistance
Number of Positions or Pins (Grid)
60 (2 x 30)
Dielectric Material
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Contact Finish - Post
Tin
Type
DIP, 0.9" (22.86mm) Row Spacing
Current Rating (Amps)
3A
Series
Lo-PRO®file, 513
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Company Profile
60-9513-10H Relevant information
CONN IC DIP SOCKET 60POS GOLD
CONN IC DIP SOCKET 60POS GOLD
CONN IC DIP SOCKET 60POS GOLD
CONN IC DIP SOCKET 60POS GOLD
CONN IC DIP SOCKET 60POS GOLD
60-9513-10H
60-9513-10H
CONN IC DIP SOCKET 60POS GOLD