56F021-114
Manufacturer No:
56F021-114
Manufacture:
API Technologies Corp.
Package:
Datasheet:
56F021-114
Description:
CONN MICRO-D PLUG 21POS SLD CUP
Product Attribute
Color
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Series
Micro D
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Features
Filter
Voltage Rating
100V
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.050 Row to Row
Packaging
Tray
Backset Spacing
Wire Gauge
Connector Style
D-Type, Micro-D
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder Cup
Ingress Protection
Contact Form
Dielectric Material
Plastic
Contact Type
Signal
Number of Positions
21
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Plug, Male Pins
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C