DCO8W8P343G40LF
Manufacturer No:
DCO8W8P343G40LF
Manufacture:
Amphenol ICC (FCI)
Package:
Datasheet:
DCO8W8P343G40LF
Description:
CONN D-SUB PLUG 8POS VERT SLDR
Product Attribute
Termination
Solder
Ingress Protection
Contact Form
Dielectric Material
Thermoplastic
Contact Type
Power
Number of Positions
8 (Power)
Mounting Type
Through Hole
Current Rating (Amps)
40A
Connector Type
Plug, Male Pins
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish
Gold
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Color
Flange Feature
Board Side (4-40)
Contact Finish Thickness
Series
DW
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Features
Board Lock, Grounding Indents
Voltage Rating
300V