DBV5W5P500G30LF
Manufacturer No:
DBV5W5P500G30LF
Manufacture:
Amphenol ICC (FCI)
Package:
Datasheet:
DBV5W5P500G30LF
Description:
CONN D-SUB PLUG 5POS R/A SOLDER
Packaging
Tray
Backset Spacing
0.458" (11.64mm)
Wire Gauge
Connector Style
D-Sub, Combo
Part Status
Active
Contact Material
Brass
Termination
Solder
Ingress Protection
Contact Form
Dielectric Material
Thermoplastic
Contact Type
Power
Number of Positions
5 (Power)
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Current Rating (Amps)
30A
Connector Type
Plug, Male Pins
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish
Gold
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Color
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Finish Thickness
Series
DW
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Voltage Rating
300V