D15P13A4GL00LF
Manufacturer No:
D15P13A4GL00LF
Manufacture:
Amphenol ICC (FCI)
Package:
Datasheet:
D15P13A4GL00LF
Description:
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
In Stock
941 pcs On sales
Product Attribute
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Packaging
Tray
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Wire Gauge
Connector Style
D-Sub
Part Status
Active
Contact Material
Brass
Termination
Solder
Ingress Protection
Contact Form
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Signal
Number of Positions
15
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish
Gold
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Color
Black
Flange Feature
Housing/Shell (M3)
Contact Finish Thickness
Flash
Series
Delta D
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Company Profile
D15P13A4GL00LF Relevant information
D15P13A4GL00LF
D15P13A4GL00LF