BWL-35C1R15
Manufacturer No:
BWL-35C1R15
Manufacture:
American Bright Optoelectronics Corporation
Package:
1414 (3535 Metric)
Datasheet:
BWL-35C1R15
Description:
1W HIGH POWER LED RED 620-630NM
Product Attribute
Mounting Type
Surface Mount
Viewing Angle
120°
Current - Test
350mA
Package / Case
1414 (3535 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.138" W (3.50mm x 3.50mm)
Temperature - Test
25°C
Color
Red
Height - Seated (Max)
0.081" (2.05mm)
Series
Supplier Device Package
Packaging
Digi-Reel®
Lumens/Watt @ Current - Test
65 lm/W
Wavelength
623nm (615nm ~ 630nm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.2V
Part Status
Active
Flux @ Current/Temperature - Test
50lm (Typ)
Current - Max
350mA