JHW050AF
Manufacturer No:
JHW050AF
Manufacture:
ABB Embedded Power
Package:
11-DIP Module
Datasheet:
JHW050AF
Description:
DC DC CONVERTER 5V 3.3V 50W
Product Attribute
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
Voltage - Output 2
3.3V
Packaging
Bulk
Voltage - Output 3
Efficiency
89%
Voltage - Isolation
1.5kV
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Max)
75V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Power (Watts)
50W
Current - Output (Max)
8A, 8A
Package / Case
11-DIP Module
Control Features
Enable, Active High
Size / Dimension
2.38" L x 2.26" W x 0.33" H (60.5mm x 57.4mm x 8.4mm)
Type
Isolated Module
Number of Outputs
2
Series
JHW050 (50W)
Voltage - Output 1
5V
Company Profile
JHW050AF Relevant information
JHW050AF
JHW050AF
DC DC CONVERTER 5V 3.3V 50W
JHW050AF-S
JHW050AF-S
DC DC CONVERTER 5V 3.3V 50W