JBW050F1
Manufacturer No:
JBW050F1
Manufacture:
ABB Embedded Power
Package:
9-DIP Module
Datasheet:
JBW050F1
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 33W
Product Attribute
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Type
Isolated Module
Number of Outputs
1
Series
JBW (33W)
Voltage - Output 1
3.3V
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
Voltage - Output 2
Packaging
Bulk
Voltage - Output 3
Efficiency
81%
Voltage - Isolation
1.5kV
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Max)
75V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Power (Watts)
33W
Current - Output (Max)
10A