Z8F042ASH020EG2156
Manufacturer No:
Z8F042ASH020EG2156
Package:
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Z8F042ASH020EG2156
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SOIC
Product Attribute
RAM Size
1K x 8
Base Part Number
Z8F042A
Program Memory Size
4KB (4K x 8)
EEPROM Size
128 x 8
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Supplier Device Package
20-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 3.6V
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
17
Speed
20MHz
Package / Case
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)