Z8F022AHH020SG2156
Manufacturer No:
Z8F022AHH020SG2156
Package:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Z8F022AHH020SG2156
Description:
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20SSOP
Product Attribute
Number of I/O
17
Speed
20MHz
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series
Encore!® XP®
Data Converters
A/D 7x10b
RAM Size
512 x 8
Base Part Number
Z8F022A
Program Memory Size
2KB (2K x 8)
EEPROM Size
64 x 8
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package
20-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 3.6V