Z8F012ASJ020SG2156
Manufacturer No:
Z8F012ASJ020SG2156
Manufacture:
Zilog
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Z8F012ASJ020SG2156
Description:
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 28SOIC
Product Attribute
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Supplier Device Package
28-SOIC
Connectivity
IrDA, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 3.6V
Mounting Type
Surface Mount
Number of I/O
23
Core Processor
eZ8
Speed
20MHz
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series
Encore!® XP®
Data Converters
A/D 8x10b
RAM Size
256 x 8
Oscillator Type
Internal
Core Size
8-Bit
Base Part Number
Z8F012A
Packaging
Tube
Program Memory Size
1KB (1K x 8)
EEPROM Size
16 x 8
Program Memory Type
FLASH
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)