1.5SMC6.8A/TR13
Manufacturer No:
1.5SMC6.8A/TR13
Manufacture:
Yageo
Package:
DO-214AB
Datasheet:
1.5SMC6.8A/TR13
Description:
TVS Diodes / ESD Suppressors 5.8V 10.5V 1.5SMC DO-214AB
Product Attribute
Package / Case
DO-214AB
Working Voltage
5.8 V
Clamping Voltage
10.5 V
Product Category
TVS Diodes / ESD Suppressors
RoHS
Details
Breakdown Voltage
6.8 V
Brand
Yageo
Termination Style
SMD/SMT
Series
1.5SMC
Number of Channels
1 Channel
Polarity
Unidirectional
Factory Pack Quantity
3000
Packaging
Reel
Ipp - Peak Pulse Current
144.8 A
Subcategory
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Maximum Operating Temperature
+ 150 C
Manufacturer
Minimum Operating Temperature
- 65 C
Product Type
TVS Diodes
Pppm - Peak Pulse Power Dissipation
1.5 kW