JCL3048D12
Manufacturer No:
JCL3048D12
Manufacture:
XP Power
Package:
7-DIP Module
Datasheet:
JCL3048D12
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 30W
Product Attribute
Power (Watts)
30W
Current - Output (Max)
1.25A, 1.25A
Package / Case
7-DIP Module
Supplier Device Package
Size / Dimension
2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)
Number of Outputs
2
Voltage - Output 1
12V
Type
Isolated Module
Voltage - Output 2
-12V
Series
JCL30 (30W)
Voltage - Output 3
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Voltage - Output 4
Efficiency
91%
Voltage - Isolation
1.5kV
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Max)
75V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V